Co je syndrom toxického šoku (STŠ)?

O syndromu toxického šoku už jste nejspíš někde slyšely. V tomto článku se dozvíte vše, co o této nemoci potřebujete vědět: O co se jedná a jaké jsou příčiny, koho může STŠ postihnout, jak se projevuje, co STŠ znamená a jak snížit riziko, že ho dostanete.

Příčiny a základní informace

Co je STŠ (nebo syndrom toxického šoku)?

Syndrom toxického šoku (zkráceně STŠ) je vzácná, ale závažná, potenciálně život ohrožující nemoc, kterou způsobují toxiny produkované bakterií staphylococcus aureus. Přestože se jedná o velmi vzácnou nemoc – k případům STŠ dochází tak málo, že se s ním lékaři často za celou svou profesionální kariéru ani jednou nesetkají – je důležité o této nemoci vědět, abyste v případě nutnosti věděly, co dělat. STŠ je možné úspěšně diagnostikovat a léčit, je ale nutné včas rozpoznat příznaky a zahájit léčbu.

Syndrom toxického šoku je nemoc, kterou v roce 1978 poprvé pojmenoval a popsal Dr. James Todd na základě studie klinických případů 7 dětí. V odborné lékařské literatuře ale najdeme o podobných případech i zmínky z mnohem starších období, dokonce dlouho předtím, než se začaly vyrábět produkty osobní hygieny. STŠ mohou trpět muži, ženy i děti. Nejstarší popsané případy syndromu toxického šoku sice postihovaly zejména ženy, které při menstruaci používaly tampony, dnes ale s  používáním tamponů souvisí jen necelá polovina případů. Tento syndrom se může projevit také u kožních infekcí, popálenin a po operacích. Vůči nemoci nejsou imunní ani děti, ženy po přechodu a muži.

Jaké jsou příčiny STŠ?

STŠ způsobují určité toxiny produkované bakterií Staphylococcus aureus. Jedná se o mikroorganismy, které se podobně jako mnoho dalších bakterií přirozeně nacházejí i v těle zdravých lidí, a to zejména na pokožce, v nose, v podpaždí, v tříslech a v pochvě. Ve skutečnosti si tyto bakterie nosí v těle téměř třetina populace, aniž by jim způsobovaly jakékoliv zdravotní problémy. U velmi malého procenta lidí ale mohou některé kmeny těchto organismů produkovat toxin, který může způsobit STŠ. Většina lidí má v krvi protilátky, které je před těmito toxiny ochrání.

Jak STŠ souvisí s používáním tamponů?

Na vzniku STŠ se podílí mnoho faktorů, mezi něž patří i používání tamponů. Zatím stále nevíme, proč přesně se používání tamponů se vznikem STŠ pojí. Výzkumem ale byla prokázána souvislost mezi stupněm absorpce tamponu a rizikem menstruačního STŠ – čím vyšší měl daný tampon stupeň absorpce, tím vyšší bylo riziko vzniku STŠ a naopak. Proto je při menstruaci vhodné vždy používat tampony s nejnižším stupněm absorpce, který se pro vaši intenzitu krvácení ještě hodí.

Zatím nebylo nijak dokázáno, že by produkci toxinů, které způsobují STŠ, jakkoliv ovlivňoval či zvyšoval materiál, ze kterého se v dnešní době tampony vyrábějí. Nezjistilo se ani, že by přes tampony docházelo k přenosu bakterií staphylococcus aureus nebo že by se kvůli tamponům zvětšoval v pochvě jejich počet.

Četl(a) jsem, že používání 100% bavlněných tamponů snižuje nebo eliminuje riziko STŠ. Je to pravda?

Ne, není to pravda. Všechny tampony, které jsou v současnosti na trhu dostupné (včetně těch 100% bavlněných), s sebou nesou malé riziko vzniku STŠ. Nejnovější vědecké poznatky ukazují, že tampony vyrobené z umělého hedvábí a bavlny představují podobné riziko vzniku STŠ. Ať už používáte jakékoliv tampony, vždy byste měly vědět, jak rozpoznat STŠ a jeho příznaky. Pokud používáte tampon a uvedené příznaky na sobě zpozorujete, vyjměte jej a kontaktujte lékaře.

Četla jsem, že pokud používáte menstruační kalíšek, nemůžete dostat STŠ. Proč ho tedy ženy nepoužívají?

Ženy by měly především vědět, že STŠ hrozí při používání jakéhokoliv produktu, který se zavádí do pochvy, ať už se jedná o menstruační kalíšky, tampony, antikoncepční pesary nebo kloboučky. Pokud některý z těchto produktů používáte, je důležité umět rozpoznat STŠ a jeho příznaky a vědět, že jakmile je na sobě začnete pociťovat, je nutné daný produkt vyjmout a vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky a fakta o STŠ

Jak se projevuje STŠ z tamponů?

Příznaky syndromu toxického šoku jsou velmi podobné příznakům chřipky. Pokud na sobě začnete pociťovat některý z příznaků STŠ a začne vám být špatně, co nejrychleji tampon vyjměte a navštivte lékaře. Sdělte mu, že se domníváte, že trpíte STŠ.

Mezi hlavní příznaky, které mohou upozorňovat na STŠ, patří:

  • náhlá vysoká horečka (obvykle 39°C a vyšší)
  • pocity zmatku
  • třas
  • zvracení
  • průjem
  • závratě
  • nízký tlak
  • selhání jater a ledvin
  • podrážděná pokožka, která vypadá jako spálená sluncem
  • bolesti svalů
  • bolesti v krku
  • omdlévání nebo pocit na omdlení, když vstáváte
  • V pokročilých stádiích nemoci může dojít k odlupování kůže (tato fáze následuje po 1–2 týdnech od okamžiku, kdy začala kůže vypadat podrážděně, a odlupuje se zejména pokožka z dlaní a chodidel).

Pokud trpíte kterýmkoliv z uvedených příznaků, může to znamenat, že trpíte STŠ. Příznaky se nemusí projevit všechny, většinou se ale objeví více než jeden. Menstruační STŠ se může projevit kdykoliv při menstruaci nebo krátce po ní.

STŠ je vzácné onemocnění, a proto zatím není k dispozici mnoho informací o tom, jaké může mít po vyléčení dlouhodobé následky. Pokud je nemoc správně diagnostikována a léčena, většina pacientů se plně zotaví. Stejně jako u jiných závažných chorob může i zde v průběhu nemoci dojít ke změnám pokožky, vlasů a nehtů. Brzy po uzdravení se ale vrátí do normálního stavu. Malé procento lidí může pociťovat svalovou slabost a psychické potíže, jako je neschopnost se soustředit, ztráta paměti nebo výkyvy nálad. Nezdá se, že by nemoc u žen, které ji prodělaly, jakkoliv ovlivňovala plodnost nebo schopnost otěhotnět. Přesto byste v případě, že proděláte STŠ, měly na tuto skutečnost vždy upozornit svého lékaře, aby mohl váš zdravotní stav řádně sledovat.

Může STŠ dostat kdokoliv?

Bohužel ano. STŠ mohou dostat ženy, muži i děti. Děti a mladí lidé jsou k onemocnění STŠ mnohem náchylnější než starší lidé, protože protilátky, které před toxiny chrání, částečně záleží na vašem věku.

Ve zhruba polovině známých případů vyvolala STŠ infekce vzniklá při popáleninách, štípnutí hmyzem či po operaci. Druhou polovinu případů tvoří menstruující ženy. Tento typ STŠ se označuje jako menstruační STŠ a je spojován s používáním tamponů.

Dále je o syndromu toxického šoku důležité vědět, že není nakažlivý.

Je STŠ nakažlivý?

Ne. Syndrom toxického šoku se nepřenáší.

Je možné STŠ onemocnět opakovaně?

Bohužel ano. I když už jste v minulosti STŠ měly, neznamená to, že jím nemůžete onemocnět znovu. STŠ se může objevovat opakovaně a jednou z jeho hlavních příčin je nedostatečná produkce protilátek v těle nemocného. Pokud se u nějaké ženy v minulosti objevil STŠ, měla by předtím, než znovu začne používat tampony, navštívit svého lékaře.

Léčba a prevence

Co víme o léčbě syndromu toxického šoku?

Při včasném rozpoznání lze syndrom toxického šoku úspěšně léčit pomocí rehydratace, antibiotik a dalších vhodných léčiv v závislosti na příznacích.

Pokud se STŠ diagnostikuje včas a je zahájena vhodná léčba, má nemocný vysokou šanci, že se zcela uzdraví. Pouze v několika málo případech měla nemoc smrtelné následky.

Většina kmenů bakterie staphylococcus aureus toxiny, které způsobují STŠ, neprodukuje. To dokáže pouze několik kmenů této bakterie. Pouhá přítomnost některého z těchto toxinotvorných kmenů v těle člověka navíc ke vzniku STŠ nestačí, ačkoliv je jednou z jeho podmínek. Z mnoha studií dokonce vyplývá, že tyto bakterie vytvářejí v lidském těle kolonie zcela běžně, ale případy výskytu STŠ jsou velmi neobvyklé. Na čem tedy závisí, jestli se STŠ projeví? V prvé řadě na tom, zda má daná osoba dost protilátek k tomu, aby se těmto toxinům ubránila. Většina žen dostatek protilátek, které je před těmito toxiny dokáží ochránit, v těle má. Ne ale všechny.

Co mám dělat, pokud na sobě pozoruji uvedené příznaky?

Pokud trpíte kterýmkoliv z uvedených příznaků a zároveň používáte tampon, neprodleně jej vyjměte a použijte místo něj vložku. Obraťte se na svého lékaře a sdělte mu, že jste používala tampony a že máte obavy, že jste dostala STŠ. Je důležité tuto možnost co nejdříve vyloučit nebo v případě, že je to nutné, co nejrychleji začít léčbu.

Jak mohu riziko, že dostanu menstruační STŠ, omezit?

Riziko onemocnění menstruačním STŠ můžete omezit, pokud se při používání tamponů budete řídit těmito pravidly:

Tampony pravidelně každých 4–8 hodin vyměňujte. Žádný tampon nenechávejte zavedený déle než 8 hodin. Používejte pouze tampony s nejnižším stupněm absorpce, který se pro vaši intenzitu krvácení ještě hodí. Nezapomeňte před zavedením nového tamponu vyjmout ten původní. Až vám skončí menstruace, nezapomeňte vyjmout poslední tampon. Tampony jsou určeny pouze k absorpci menstruační tekutiny. Nepoužívejte tampon jako ochranu před začátkem menstruace ani k zachycení výtoku. Alespoň jednou denně, nejlépe v noci, je při menstruaci vhodné tampony vystřídat vložkami. Pokud přes noc raději používáte tampony, nezapomeňte večer před spaním zavést čerstvý tampon, který ráno ihned po probuzení vyjmete. Pokud spíte déle než 8 hodin, tampony přes noc nepoužívejte.

Výrobci tamponů poskytují informace o STŠ a o správném používání tamponů v návodu, který bývá k jejich produktům přiložený. Tyto informace se pravidelně aktualizují, proto je důležité si návod pečlivě přečíst a uschovat pro budoucí potřebu.

Jak si vybrat tampon se správným stupněm absorpce?

Při používání tamponů je důležité vybrat takové, které mají nejnižší stupeň absorpce, jaký se pro vaši intenzitu krvácení ještě hodí. Intenzita krvácení se v průběhu menstruace mění, a tak budete v různých dnech menstruace nejspíš potřebovat tampony s různým stupněm absorpce.

Umět vybrat tampon s tím správným stupněm absorpce chce zkušenosti, obecně ale platí, že pokud potřebujete měnit tampon častěji než každé 4 hodiny, měly byste sáhnout po jiném s vyšším stupněm absorpce. Pokud vám naopak působí obtíže tampon vyjmout nebo pokud jsou na tamponu i po vyjmutí některá vlákna stále bílá, znamená to, že potřebujete tampon s nižším stupněm absorpce.

Pamatujte, že tampon nesmíte nechat zavedený déle než 8 hodin.

Top