Jak zavést tampon?

Part-1 Diagram Tampax Czech
Part-1 Diagram Vagina Czech

Pokud si tampon Tampax zavádíte poprvé, rádi vám pomůžeme! Z prvního zavedení tamponu můžete mít obavy, ale jakmile se to naučíte, zjistíte, že to není tak hrozivé ani divné, jak jste si myslely.

Bude mi tampon pasovat?

Za prvé si zapamatujte, že vaše vagina je tak pružná, že jí projde miminko. Takže z tamponu nemusíte mít žádné obavy. Velikost tamponu vychází z množství tekutiny, kterou absorbují. Pokud si nejste jistí, jakou velikostí tamponu začít, vyzkoušejte velikost Regular (Běžné) – tuto savost používá většina žen. Pokud chcete začít tím nejmenším tamponem, dokud nepřijdete na to, který vám nejlépe sedí, vyzkoušejte savost Light (Malá savost). Pokud vám tampon během pouhých několika hodin začne protékat, zvolte tampon o jednu velikost větší. Pokud se vám tampon špatně vytahuje, zvolte o jednu velikost menší. Tampony a jejich velikosti můžete porovnávat na základě vaší menstruace zde.

Bude zavedení tamponu bolet?

Rozhodně to může být divný pocit, zejména pokud si tampon zavádíte poprvé. Pozitivní ale je, že to bolet nemusí – vše máte pod kontrolou. Pokud to bolí, bolest můžete zmírnit. Čtěte dále.

Kroky pro zavedení tamponu

Krok 1: Umyjte si ruce.

Než tampon začnete zavádět, je vždy vhodné umýt si ruce mýdlem a vodou.

Krok 2: Rozbalení tamponu

Rozbalte tampon a zjistěte, jak funguje. Pokud jste tampon nikdy neviděly, může vám nahánět strach. Samotný tampon se ale nachází uvnitř aplikátoru. Tampony s aplikátory usnadňují zavedení tamponu do vaginy. Některé aplikátory tamponů jsou plastové, jiné lepenkové, ale oba typy jsou bezpečné. Aplikátor je opatřen delší, vnější trubičkou, ve které se tampon nachází, oblastí pro uchopení, za kterou aplikátor držíte, a menší trubičkou na konci, ze které vychází provázek. Tato menší trubička slouží jako píst, kterým tampon po vložení aplikátoru zatlačíte do vaginy. Každou z popsaných součástí si můžete prohlédnout na nákresu tamponu s aplikátorem Tampax Pearl.

Pokud používáte tampon Tampax Pearl Compak nebo Tampax Compak (který je v menším, kompaktnějším balení), musíte píst vytáhnout, dokud neuslyšíte cvaknutí. Pokud cvaknutí neuslyšíte, píst tampon neuvolní z aplikátoru.

Krok 3: Kam tampon umístit

Všichni víme, kde tampon patří, ale mnoho žen nemusí vědět, kam tampon přesně umístit. Vezměte si zrcadlo a podívejte se, kde se nachází vaginální otvor a kam tampon zavést.

Krok 4: Udělejte si pohodlí a připravte se na zavedení tamponu

Najděte si pohodlnou polohu, ve které se uvolníte a zároveň dosáhnete na svou vaginu. Většina žen si při zavádění tamponu sedá na záchod nebo stojí s mírně rozkročenýma nohama. Můžete si ale taky lehnout nebo si jedno chodidla opřít o schod či jiný vyvýšený povrch (např. hranu vany). Nejdůležitější je zhluboka se nadechnout a uvolnit svaly – pokud stáhnete půlky nebo zatnete svaly v okolí vaginy, tampon půjde zavést hůře.

Krok 5: Namíření hrotu

Držte tampon za oblast pro uchopení (menší část nad pístem) a umístěte hrot aplikátoru k vaginálnímu otvoru.

Krok 6: Správný úhel

Jakmile je hrot na svém místě, namiřte tampon směrem ke spodní části zad, ne rovně nahoru. Vagina nesměřuje směrem nahoru do těla, je mírně nakloněná. Jakmile najdete úhel, který vám sedí, zavádění tamponu bude příjemnější.

Krok 7: Od hrotu po oblast uchopení

Nyní je vše připraveno. Pomalu zaveďte aplikátor tamponu od hrotu až po oblast uchopení. Jakmile jej zavedete dostatečně daleko, prsty na oblasti uchopení se budou pravděpodobně dotýkat vaší vulvy (vnější otvor vaginy).

Krok 8: Píst

Jakmile zavedete aplikátor od hrotu až po oblast uchopení, použijte ukazováček či druhou ruku, abyste píst zatlačily celý do aplikátoru a uvolnily tak tampon.

Krok 9: Vyjmutí aplikátoru

Jakmile celý píst zatlačíte, vytáhněte aplikátor (oba plastové kusy) ven. Z vaginy vám bude viset pouze provázek.

TADÁ!

A máte hotovo! Jakmile je tampon zavedený, máte hotovo. Níže se dočtete, jak tampon vyndat.

Tip jak tampon zavádět

Pokud je vám tampon nepříjemný a máte pocit, jako byste musela chodit kolébavě, je to pravděpodobně tím, že tampon nemáte zaveden ve vagině dostatečně hluboko. Pokud k tomu dojde, stačí prstem tampon zatlačit hlouběji, čímž problém napravíte.

Pokud stále pociťujete nepříjemné pocity

Mezi nejběžnější důvody špatně zavedeného tamponu patří špatný úhel zavedení nebo nervozita a zatnuté svaly okolo vaginálního otvoru. Pokud tampon zavádíte pod správným úhlem, jste uvolněná, a přesto se vám zavedení nedaří, měla byste navštívit gynekologa, který vás vyšetří. Problém obvykle spočívá v následujících dvou věcech:

Potenciální komplikace: vaše panenská blána

Vaše panenská blána může mít odchylku, která zavedení tamponu komplikuje. Panenská blána je tenká a pružná tkáň ve tvaru prstence, která obklopuje vaginální otvor. Většina panenských blan má uprostřed otvor, přes který tampon snadno projde. Některé blány ale tento otvor mají velmi malý nebo jej částečně blokuje přepážka (pás tkáně). Pokud problém spočívá v tomto, gynekolog provede jednoduchý zákrok, při kterém tuto oblast znecitliví, abyste nic necítila. Je to rychlé a snadné.

Potenciální komplikace: vaginismus

Dalším důvodem, proč si některé ženy nemohou zavést tampon, je stav zvaný vaginismus. Jedná se o křečovité stažení svalů okolo vaginálního otvoru, které dovnitř nic nepropustí. Takové stažení je bezděčné, takže jej nedokážete ovládat nebo si ani neuvědomujete, že ke stažení dochází. Většinou k tomuto stavu dochází po zranění nebo traumatu, které se může ale nemusí týkat vaginy. Vaginismus nelze ovládat, ale lze jej vyléčit. I v tomto případě je nutná návštěva gynekologa, který vám může doporučit návštěvu fyzioterapeutického pracovníka, který se zaměřuje na pánevní dno. S vaginismem dokáží zázraky.

To hlavní je, že tyto problémy lze napravit

Pokud máte potíže se zaváděním tamponu nebo při zavádění pociťujete chronickou bolest, vždy se obraťte na lékaře. Nemusíte trpět ani se cítit nepříjemně, protože je vám z takové situace trapně. Slibujeme, že to trapné není! Gynekologové tyto problémy řeší častěji, než si myslíte.

Jak vyjmout tampon

Když už jste teď mistryně na zavádění tamponů, nastal čas naučit se, jak tampon vyjmout. Když je čas vyndat si tampon, nejprve si umyjte ruce. Pak zaujměte příjemnou polohu, uvolněte tělo a rukou nahmatejte provázek tamponu. Poté pomocí dvou prstů provázek uchopte a pomalu jej vytáhněte z vaginy. Víme, že je to lákavé, ale tampon prosím nesplachujte do záchoda. Tampony náležitě zlikvidujte v domovním odpadu. Jakmile tampon vyjmete, nezapomeňte si umýt ruce. A to je všechno! Nyní víte, jak používat tampon.

Top