Tampon nasıl yerleştirilir?

İlk kez Tampax kullanıyorsanız size yardımcı olmak için buradayız! İlk tamponunuzu yerleştirmek gözünüzü korkutabilir, ancak tamponu nasıl takacağınızı öğrendikten sonra, bunun düşündüğünüz kadar garip veya korkutucu olmadığını göreceksiniz.

Tampon sığacak mı?

Öncelikle, vajinanızın bir bebeğin sığabileceği kadar esnek olduğunu unutmayın. Bu nedenle tampon endişelenecek bir şey değildir! Tampon boyutları emdikleri sıvı miktarına göre belirlenir. Hangi tampon boyutuyla başlayacağınızdan emin değilseniz normal boyutu deneyin, çoğu kadın bu emicilik seviyesinde tampon kullanır. Konuya hakim olana dek en küçük tamponla başlamak istiyorsanız hafif ihtiyaçlar için olanı deneyin. Tamponunuz birkaç saat içinde sızdırma yaparsa bir boy büyüğüne geçin. Tamponunuzu değiştirmek rahatsızlık veriyorsa bir boy küçüğüne geçin. Kanama miktarınıza göre tamponları ve boyutlarını buradan karşılaştırabilirsiniz.

Tampon yerleştirmek bana acı verecek mi?

Tampon yerleştirmek, özellikle ilk kez tampon kullanıyorsanız muhtemelen biraz tuhaf gelecektir. İyi haber ise tampon sanılanın aksine, acı veren bir şey olmak zorunda değildir ve tüm kontrol sizdedir. Acı hissediyorsanız, bunu kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Okumaya devam edin!

Tampon yerleştirme adımları

1. Adım: Ellerinizi yıkayın

Tamponu yerleştirmeden önce ve yerleştirdikten sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamak her zaman iyi bir fikirdir.

2. Adım: Tamponunuzu hazırlayın

Tamponunuzu açın ve nasıl kullanıldığını bildiğinizden emin olun. Daha önce hiç tampon görmediyseniz biraz korkutucu gelebilir, ancak tamponun kendisi aplikatörün içindedir. Aplikatörlü tamponların vajinanıza yerleştirilmesi kolaydır. Bazı aplikatörler plastik, bazıları kartondur; her iki türdeki aplikatör de güvenle kullanılabilir. Aplikatörün tamponu tutan nispeten büyük bir dış tüpü, tutmak için kullandığınız bir ""tutma"" alanı ve ipin çıktığı uçta da küçük bir tüpü vardır. Küçük tüp, aslında, aplikatörü yerleştirdikten sonra tamponu vajinanıza itmek için kullandığınız bir pistondur. Her bir bileşeni görmek için Tampax Pearl aplikatörlü tamponun bu şemasına bir göz atın.

Tampax Pearl Compak veya Tampax Compak tampon (daha küçük, daha kompakt bir pakette olan) kullanıyorsanız, çalışması için pistonu çıtlama sesi gelene kadar dışarı çekmeniz gerekecektir. Çıtlama sesini duymazsanız piston tamponu uygulayıcıdan çıkarmak için çalışmayacaktır.

3. Adım: Vajinanızın yerini bulun

Vajinanızın yerini bildiğinizi biliyoruz, ancak pek çok insan tam yerini bilecek kadar yakından bakmamıştır. Bir ayna alın; vajinal açıklığınızı ve tamponun nereye gideceğini bildiğinizden emin olmak için bir göz atın.

4. Adım: Rahatlayın ve tamponu yerleştirmeye hazırlanın

Rahat olabileceğiniz ve bir yandan vajinanıza ulaşabileceğiniz bir pozisyon bulun. Çoğu insan tampon yerleştirmek için tuvalete oturur veya hafifçe çömelmiş vaziyette ayakta durur, ancak uzanmayı veya bir ayağınızı bir basamağa veya başka bir yükseltilmiş yüzeye (örneğin, banyonun kenarı) koymayı da deneyebilirsiniz. En önemli şey derin bir nefes almak ve tüm kaslarınızı gevşetmektir. Poponuzu sıkarsanız veya vajina çevresindeki kasları gererseniz tamponu yerleştirmek o kadar kolay olmayacaktır.

5. Adım: Ucu ayarlayın

Tamponu tutma yerinden (pistonun hemen yukarısındaki nispeten küçük kısım) tutun ve tampon aplikatörünün ucunu vajinal açıklığınıza yerleştirin.

6. Adım: Doğru açıyı kullanın

Uç yerleştiğinde, tamponu doğrudan yukarı değil, belinize doğru yönlendirin. Vajinanız doğrudan dik konumda değildir, hafifçe açılı bir konumdadır. Sizin için doğru olan açıyı bulmak, tamponu daha rahat yerleştirmenize yardımcı olacaktır.

7. Adım: Tutma ucu

Şimdi hazırsınız. Tampon aplikatörünü ucundan tutma yerine kadar yavaşça yerleştirin. Yeterince içeri yerleştirdiğinizde, tutma yerindeki parmaklarınız muhtemelen vulvanıza (vajinanızın dış açıklığı) dokunuyor olacaktır.

8. Adım: İçeri itin

Ucu tutma yerine kadar yerleştirdikten sonra, pistonu aplikatöre sonuna kadar itmek ve tamponu serbest bırakmak için işaret parmağınızı veya diğer elinizi kullanmanın zamanı geldi.

9. Adım: Aplikatörü çıkarın

Pistonu sonuna kadar ittikten sonra, aplikatörü (her iki plastik parçayı) dışarı çekin. İp, vajinanızdan dışarı sarkan tek şey olacaktır.

İŞTE BU KADAR!

Yaptınız! Tamponu yerleştirdiğinizde işiniz bitiyor. Nasıl çıkarılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tampon yerleştirmek için profesyonel bir ipucu

Tamponunuz sizi rahatsız ediyor ve normalden farklı yürümek zorunda hissediyorsanız, tampon muhtemelen vajinanızın içine yeterince girmemiştir. Böyle bir durumda, tamponu daha içeri itmek için parmağınızı kullanın, bu genellikle sorunu çözer.

Hala sorun yaşıyorsanız

İnsanların tamponu içeri sokamamasının en yaygın nedeni, yanlış açıyla yerleştirmeleri veya gerginleşip vajinal açıklığın etrafındaki kasları germeleridir. Ancak açıyı ayarladıysanız, kendinizi oldukça rahat hissediyorsanız ve tamponu hala içeri itemiyorsanız, tedavi gerektiren bir durum olabileceğinden bir jinekoloğa görünmelisiniz. Genellikle şu iki sebepten biridir:

Potansiyel sebep: kızlık zarınız

Kızlık zarınızda tampon yerleştirmeyi zorlaştıran bir farklılık olabilir. Kızlık zarı, vajinal açıklığı çevreleyen ince ve esnek bir doku halkasıdır. Çoğu kızlık zarının ortasında bir tamponun kolayca geçebileceği bir açıklık vardır, ancak bazılarında çok küçük bir açıklık veya açıklığı kısmen tıkayan bir bölüm (bir doku bandı) vardır. Sorun buysa, çoğu jinekoloğun muayenehanesinde, hissetmemeniz için bölgeyi uyuşturduktan sonra yaptığı çok basit bir prosedür vardır. Hızlı ve kolaydır.

Potansiyel sebep: vajinismus

Bazı insanların tampon yerleştirememesinin bir diğer nedeni de vajinismus adı verilen ve vajinal açıklığın etrafındaki kasların vajinaya hiçbir şeyin girmesine izin vermeyecek kadar sıkışması durumudur. Bu kasılmalar istemsizdir, yani onları kontrol edemezsiniz ve ne olduğunun farkında bile olmazsınız. Bu durum genellikle, vajinayı ilgilendiren veya ilgilendirmeyen bir yaralanma veya travmatik deneyim sonrasında ortaya çıkar. Vajinismus kontrol edebileceğiniz bir şey değildir, ancak tedavi ile geçebilecek bir şeydir. Yine, bu konuda jinekoloğunuzla konuşmanız gerekebilir, o da size bir pelvik taban fizyoterapisti ile çalışmanızı önerebilir. Bu fizyoterapistler vajinismus tedavisinde harikalar yaratabilirler.

Sonuç olarak, her zaman yardım alabilirsiniz

Tampon yerleştirmede sorun yaşıyorsanız veya yerleştirmeden kaynaklı sürekli ağrınız varsa her zaman güvendiğiniz bir doktordan tıbbi yardım almalısınız. Sessizce acı çekmeyin, utandığınız için bu rahatsızlığa katlanmayın. Utanacak hiçbir şey yok, size söz veriyoruz! Jinekologlar bu sorunlarla düşündüğünüzden daha sık karşılaşırlar.

Tamponunuzu çıkarma

Tampon yerleştirmeyi iyice öğrendiğinize göre, şimdi tamponu nasıl çıkaracağınızı öğrenme zamanı. Tamponunuzu çıkarma zamanı geldiğinde önce ellerinizi yıkayın. Ardından, rahat bir pozisyona geçin, vücudunuzu gevşetin ve elinizle tamponun ipini bulun. Sonra baş parmağınız ve başka bir parmağınızla ipi tutun ve yavaşça vajinanızdan dışarı çekin. İçinizden geleceğini biliyoruz, ancak lütfen tamponunuzu yıkamayın. Tamponlar evsel atıklarınızla birlikte uygun şekilde atılmalıdır. Tamponu çıkardıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın. İşte bu kadar! Artık nasıl tampon kullanıldığını biliyorsunuz.

Top